top of page

İyilik Şampiyonası

Puanlama Tablosu

İyilik Şampiyonası’nda görevler Elmas, Altın ve Gümüş görev olarak sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma yapılırken görevlerin zorluk dereceleri ve ortaya çıkan iyilikler dikkate alınmıştır. Gümüş görevlerin puan çarpanı 1, altın görevlerin 1.5 ve elmas görevler için ise 2.0’dır. Dolayısıyla puan çarpanı yüksek olan görevlerde başarılı olmak Şampiyona’yı kazanmak için daha önemlidir. Ancak rekabetin yüksek olduğu bu turnuvada her puanın çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

İyilik Şampiyonası’nda dört tip puan türü bulunmaktadır: Baz Puan, Sıralama Puanı, Birinci Puanı ve Ekstra Puan.

Takımlar Baz Puan almak için haftanın oyununun asgari gerekliliklerini yerine getirir. Görevi verilen miktarda tamamlayan tüm takımlar diğer takımların sonuçlarına bakılmaksızın Baz Puan alır. Baz Puan gümüş görevler için 100, altın görevler için 150 ve elmas görevler için 200’dür.

Sıralama Puanı ise Baz Puan alan takımların kendi aralarında sıralanmaları sonucu verilen bir puan türüdür. Görevi en iyi yerine getiren ilk 50 takım Sıralama Puanı alır. Bu puanlar 2-200 arasında aşağıdaki tabloda gösterildiği şekilde değişir.

puanlama-tablosu

Birinci Puanı her oyunun birincisine verilen bir puan türüdür. Birinci takımlara gümüş görevler için 20, altın görevler için 30, elmas görevler için 40 Birinci Puanı verilir.

 

Ekstra Puan, oyunlarla birlikte ilan edilen ekstra görevleri yerine getiren takımlara verilen bir puan türüdür. Ekstra görevi başarıyla yerine getirip kazanan takım ya da takımlara gümüş görevler için 10, altın görevler için 15, elmas görevler için 20 Ekstra Puan verilir.

Kartallar Takımı

  • Toplanan Fotoğraf : 280

  • Sıralamadaki Yeri: Belirsiz

Kartallar Takımı Baz Puan için gerekli olan 300 fotoğrafı toplamadığı için sıralamaya dahil edilmeyecektir ve Gülümseme Şampiyonası’ndan 0 Puan alacaktır.

Kaplanlar Takımı

  • Toplanan Fotoğraf: 825

  • Sıralamadaki Yeri: 211

Kaplanlar Takımı Baz Puan için gerekli olan 300 fotoğrafı topladığı için 100 Baz Puan kazanmıştır. Ayrıca sıralamaya girmeye hak kazanmıştır. Ancak ilk 50 takımdan biri olmayı başaramadığı için bir Sıralama Puanı alamamış, şampiyon olamadığı için de Birinci Puanı kazanamamıştır.  Dolayısıyla Gülümseme Şampiyonası’ndan 100 Puan alacaktır.

Aslanlar Takımı

  • Toplanan Fotoğraf: 10.390

  • Sıralamadaki Yeri: 1

Aslanlar Takımı Baz Puan için gerekli olan 300 fotoğrafı topladığı için 100 Baz Puan kazanmıştır. Ayrıca sıralamaya girmeye hak kazanmış ve tüm takımlardan daha fazla fotoğraf toplayarak birinci olmuştur. Bu yüzden 100 Sıralama Puanı daha kazanmıştır. Ayrıca birinci olduğu için 20 Birinci Puanı daha kazanmıştır. Gülümseme Şampiyonası’ndan 220 puan alacaktır.

Örnek Olay

Gülümseme Şampiyonası’nda baz puan, sıralama puanı, birinci puanı ve ekstra puan verilen gümüş bir görevdir. Bu oyunda 300 gülümseme fotoğrafı çeken her takım 100 Baz Puan kazanacaktır. Üç örnek takım üzerinden puanları inceleyelim.

bottom of page